Ukrayna’da Yurtdışı Eğitim

Türkiye’de yaşayan gençlerden eğitim tercihini Ukrayna’da Yurtdışı Eğitim olarak kullanan birçok insan bulunmaktadır. Elbette bu tercihe sebep olan çeşitli faktörler olmakla beraber bunlardan önemli olan bazılarından bahsedecek olursak ilki Türkiye’de öğrencilerin çok az bir kısmının istediği bölümü okuyabilme şansını elde edebilmiş olması gelmektedir. Sınav sistemi, genç nüfus, üniversite kontenjanları gibi birçok konu öğrenciler için dezavantaja dönüşmüştür.

 

Bir diğer etken ise üniversite eğitiminin öğrencilere yeterli niteliği kazandıramamasıdır. Son zamanlarda yapılan çeşitli araştırmalar Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan birçok öğrencinin yeterli donanıma sahip olmadığını düşündüğünü ve mesleğini yapmaya hazır hissetmediğini göstermiştir.

Bu durum ise yurtdışı eğitime olan talebi gittikçe arttırmış ve her geçen yıl daha fazla insanın tercihini yurtdışı eğitimden yana kullanmasına sebep olmuştur. Ukrayna yurtdışı eğitim tercihi ise gittikçe daha fazla insanın yaptığı bir tercih haline dönüşmüştür.

Gerek üniversiteler kaydolma sürecinin, gerekli belgeleri temin etmenin kolaylığı gerekse de uygun ekonomik koşulların söz konusu olması gibi çeşitli konularda sahip olduğu avantajlar Ukrayna’da eğitimin her geçen gün daha cazip hale gelmesine sebep oluyor.

Ukrayna’daki üniversitelerin eğitimde Bologna uyum sürecine dahil olması ise Ukrayna’da eğitim alan öğrencilerin diplomalarının uluslararası geçerliliği ve denkliği konusunda çok ciddi avantajlar elde etmesi anlamına geliyor. Bu durum öğrencilerin Ukrayna’da yurtdışı eğitim tercih etme sebeplerinin en önemlileri arasında yer alıyor.

Ukrayna’nın çoğu şehrinde birçok fakülteyi içerisinde barındıran üniversitelere sahip olması, üniversite öğrencilerinin dünyanın farklı ülkelerinden gelerek   kozmopolit bir yapı oluşturması ise Ukrayna’da ki üniversite ortamının zenginliğini oldukça arttırıyor.

Özellikle Türkiye’de her geçen gün kültürel etkileşimlerin ve yabancı dil öğrenmenin iş hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun farkına varan gençler için Ukrayna gibi birçok farklı dili konuşan, farklı kültürlere sahip insanlarla etkileşime girme imkanı sunan ülkeler, giderek daha cazip hale gelmeye başlıyor.

Ukrayna’da bulunan ve bazı fakülteler için en çok tercih edilen üniversiteler ise aşağıdaki gibidir;

  • Odessa Devlet Tıp Üniversitesi
  • Kharkiv Kazarin Üniversitesi
  • Sumy Devlet Üniversitesi
  • Igor Sikorsky Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi (KPI) , Kiev
  • Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi (NAU), Kiev
  • Sumy Ulusal Devlet Üniversitesi, Sumy
  • N. Karazin Harkov Devlet Üniversitesi, Harkov

Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise tercih edilecek üniversitelerin dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde yer alıp almadığıdır. Çünkü üniversite diplomasının sağladığı denklikler bu duruma göre değişebilmektedir.

WhatsApp chat