Ukrayna’da Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

Ülkemizde ya da bir yurtdışı üniversitesinde lisans eğitimi aldıysanız bundan sonra amacınız yüksek lisans ve doktora yapmak ise Ukrayna üniversiteleri tarihi, köklü, seçkin eğitim veren üniversitelerde yüksek lisans ve doktora eğitimlerinizi alabilirsiniz. Ukrayna ülkemizin hemen kuzeyinde bulunan aramızda Karadeniz olan komşu ülkelerden biridir. Lviv, Odessa, Donetsk, Harkov gibi turistik ve tarihi yerleri olan bir ülkedir. Diğer yandan ülkenin en önemli özelliklerinden biri de eğitime verdiği önem Avrupa birliği içerisinde kabul gören üniversitelerinde mükemmel bir eğitim veriliyor olması. Ülkedeki üniversitelerin çoğu tarihi bir geçmişe sahiptir.

Ukrayna üniversitelerinde yüksek lisans süresi 1,5 ile 2 yıl arasında değişmektedir. Yüksek lisans ve doktora eğitimi Türk öğrenciler için lisans diploması yeterlidir. Bunun dışında belirli bir not ortalaması aranmamaktadır. Doktora süresi ise bölümlerin özelliklerine göre 3 yıl ile 4 yıl arasında değişebilmektedir. Yine doktora için yüksek lisan ortalamanız önemli olmayıp master diplomanızın olması yeterlidir. Ukrayna üniversiteleri Yüksek lisans ve doktora diplomalarınızın ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde geçerliliği vardır yani mavi diploma olan Europas özelliklidir.

Ukrayna da yüksek lisans ve doktora eğitimi başvuruları genellikle haziran ile eylül ayaları arasında yapılmaktadır. Ukrayna da yüksek lisans ve doktora eğitimi ücretleri konusunda değişmekle birlikte 2000-5000 dolar arasında değişmektedir. Aynı zamanda lisans yüksek, lisans, doktora, lisans tamamlama, dikey geçiş ve yatay geçiş gibi imkanlardan da faydalanabilirsiniz. Ukrayna da yüksek lisans ve doktora eğitimi eğitim dili İngilizce, Ukraynaca ve Rusça olarak değişmektedir. Eğitim dili Rusça olarak belirlenen bölümlerde yüksek lisans eğitimi almak için Rusça hazırlık sınıfı eğitimi verilmektedir. Ukrayna üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora en çok hukuk, siyasi bilimler, iktisat, sosyal bilimler alanlarında yapılmaktadır. Uluslararası hizmet vermek isteyenler için geçerli bir meslek olacak bu dallar ekonomik olarak ülkeleri ilgilendirdiğinden öğrencilerin dikkatini çekmiştir.

Ukrayna da yüksek lisans eğitimi ören öğrencilerde bazıları devlet yurtlarında konaklamaktadır. Yurtlar genelde 3-4 kişilik odalardan oluşur. Banyo tuvalet ve mutfak ortak kullanım alanı olarak kullanılır. Mutfakta kendi yemeğinizi yapabilir ve ortak kullanılan buzdolabından yararlanabilirsiniz. Devlet yurtlarının fiyatları aylık 100 dolar ile 150 dolar arasında değişmektedir. Ev kiraları aylık 300 ile 500 dolar arasındadır. Şehre uzaklığına bulunduğu konum özelliklerine göre fiyatlar yine de değişkenlik gösterebilmektedir. Evler genellikle tamamen eşyalıdır; tv çamaşır makinesi, buzdolabı, yatak, oturma gurupları, halı, dolap vb. kullanımlık eşyalar ve elektrik, su, doğalgaz son derece ucuzdur. Sosyal hayatın canlılığı da Ukrayna üniversiteleri yüksek lisans ve doktora alanlarında çok tercih edilme imkanları arasındadır.

 

WhatsApp chat