Ukrayna’da Eğitim Uçak Mühendisliği

Uçakların günümüzde gerek ulaşım amaçlı, gerek ticari amaçlı, gerekse de askeri amaçlı kullanılması, uçak mühendisliği bölümünün önemi giderek artmış, bölümün diğer mühendislik bölümleri arasındaki itibarını da oldukça arttırmıştır. Uçak mühendislerine olan ihtiyacın her geçen gün artmasına sebep olan bu durumun bir sonucu da uçak mühendislerinin maaşlarının ve çalışma saatlerinin diğer birçok mesleğe göre avantajlı hale gelmesi olmuştur.

Ukrayna’da eğitim uçak mühendisliği için olan üniversiteler ve bulunduğu şehirler;

  • Igor Sikorsky Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi (KPI) , Kiev
  • Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi (NAU), Kiev
  • Sumy Ulusal Devlet Üniversitesi, Sumy
  • N. Karazin Harkov Devlet Üniversitesi, Harkov

 

Bu üniversiteler arasında Kiev Ulusal Teknik Üniversitesinden, Sumy Ulusal Devlet Üniversitesinden ve Kazarin Harkov Üniversitesinden mezun olan öğrenciler herhangi bir sınava tabi tutulmadan Türkiye’de çalışabilmek için gerekli olan denkliği dokuz aylık bir sürecin sonunda alabilmektedirler.

Ukrayna’da uçak mühendisliği üniversiteler için eğitim ücreti ortalama 3000-5000 dolar arasında değişmektedir. İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim olanağı sunan bu üniversitelerde eğitim süreci ise bir yıl hazırlık olmak üzere beş yıl olarak belirlenmiştir. Farklı kültürlerden farklı dilleri konuşan birçok insanı bünyesinde barındıran bu üniversitelerde oluşan kozmopolit yapı ise Ukrayna’daki eğitim için ciddi bir avantaja dönüşmüştür.

Avrupa standartlarına yakın bir düzeyde eğitim imkanı sunan bu üniversitelerde çeşitli hava araçları üzerinde uygulamalı bir şekilde verilen dersler aynı zamanda öğrencilerin pratik becerisini geliştirmekte ve mesleğe hazırlık konusunda ciddi avantajlar elde etmelerini sağlamaktadır. Eğitimin teorik olarak da ciddi bir sistematik ve organizasyon sürecinde yönetildiği bu üniversitelerde, güçlü akademik kadroların mevcut olması, Ukrayna’daki uçak mühendisliği bölümlerinin Avrupalı öğrenciler tarafından da tercih edilmesini sağlamıştır.

Bahsedilen bu üniversitelerin yenilikleri yakından takip etmesi, uçak mühendisliği alanında geliştirilen yeni teknolojileri ve uygulamaları sürekli olarak izlemesi, bu konuda yapılan araştırmalara dahil olması ise eğitim alanında başarılı bir yeniliklere adaptasyon sürecinin yönetilmesine ve sürekli dinamik kalan bir eğitimin sağlanmasına ciddi katkılar sunmaktadır.

Avrupa ülkelerinden de yaygın olarak tercih edilen Ukrayna’daki üniversitelerde uçak mühendisliği eğitimini alan birçok öğrenci ise aldıkları denklikler ve diplomalarının birçok Avrupa ülkesinde geçerliliği olması sayesinde, dünyanın çeşitli ülkelerinde gerek devlette, gerekse de özel sektörde farklı iş imkanlarını değerlendirerek bir seçim yapabilme şansına sahip olmuşlardır. Bu durum ise bölümün önemini ve itibarını ortaya koymaktadır.

WhatsApp chat