Ukrayna’da Eğitim Tıp Fakültesi

Türkiye’de halk arasında en saygın mesleklerin başında gelen doktorluk, aynı zamanda insan sağlığını, insan hayatını korumak gibi önemli bir amaca hizmet ettiği için manevi değeri yüksek bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de 2018 yılında tıp eğitimi için ayrılan kontenjan ise yalnızca 14.634 olmuştur. Türkiye gibi genç nüfusun ağırlıkta olduğu bir ülke için bu durum ne yazık ki sınavda yüksek puan alan birçok öğrencinin bile tıp eğitimi alamayacağı anlamına gelmektedir.

Ukrayna’da eğitim tıp fakültesi, bu durumu değiştirebilmek için yeni bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendini tıp eğitimine ve doktor olmaya adamış, Türkiye şartlarında tıp eğitimi almak için gerekli şartları sağlayamamış idealist gençlerin, hayallerini gerçekleştirmesi için böyle bir imkanı değerlendirmesi oldukça önem arz etmektedir.

Ukrayna’da tıp eğitimi veren bazı üniversitelere bakacak olursak karşımıza şu üniversiteler çıkmaktadır;

  • Sumy Devlet Tıp Üniversitesi
  • Lviv Tıp Üniversitesi
  • Kiev Tıp Üniversitesi
  • Odessa Tıp Ünivesitesi
  • Karazin Tıp Üniveristesi

Tıp alanında eğitim veren bu üniversitelerde eğitime başlayabilmek için herhangi bir sınav söz konusu olmadığı gibi, eğitim programlarına kayıt olmak için gerekli olan belgeleri ise lise diploması, kaydolacak öğrencinin vesikalık fotoğrafı gibi lise mezunu olan birçok öğrencinin kolaylıkla temin edeceği basit içerikteki belgelerdir.

Yukarıda listelediğimiz üniversitelere kayıt yaptırabilmek için ödenmesi gereken harç tutarı ise 2500 dolar-6000 dolar arasında değişim göstermektedir. Yurt dışından Ukrayna’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin barınma, yeme-içme, ulaşım, eğlence gibi çeşitli konularda yapacağı harcamalar için ise aylık ortalama 350-400 dolar yeterli olmaktadır.

Ukrayna’da tıp fakültesi tercihi birçok ekonomik avantaja sahip olmakla beraber bir diğer önemli konu da elbette üniversitelerin sunduğu eğitim programının yeterliliği ve kalitesidir. Ukrayna’daki üniversitelerin bu konuda da sunabileceği avantajlar oldukça fazladır.

Üniversitelerin köklü bir kurumsal yapıya sahip olması ve oluşturdukları bu kurumsal kültürü uzun zamandır korumayı başarmış olmaları, bu konuda oldukça önemli bir disipliner yaklaşıma sahip olduklarını göstermektedir.

Üniversitelerin birçoğunun kendi araştırma ve uygulama hastanelerine sahip olması ise bu konudaki en büyük avantajlardan biri haline dönüşmüştür. Çünkü kendi araştırma merkezine ve uygulama hastanesine sahip bir üniversitede tıp eğitimi alma şansını elde etmiş olan öğrenciler, aldıkları teorik eğitimin sonucunda elde ettikleri bilgileri, bu hastanelerde ve araştırma merkezlerinde hayata geçirerek mesleki hayatlarında gerekli olan pratik beceriyi ve tecrübeyi kazanmış olacaklardır.

WhatsApp chat