Ukrayna’da Eğitim İmkanı

                Çeşitli Avrupa ülkelerinden ve Türkiye’den birçok öğrenci her yıl eğitimine ve öğrenimine devam edebilmek için Ukrayna’yı tercih etmektedir. Gelişkin bir üniversite sistemine sahip olan Ukrayna uygun ekonomik koşullarıyla ve yüksek sayıda üniversitesiyle, oluşan bu talebe oldukça geniş bir perspektifte cevap verebilmektedir. Tıp fakülteleri, mühendislik fakülteleri, hukuk fakülteleri, telekomünikasyon akademisi,  sosyal bilimler fakülteleri, filoloji fakültesi, felsefe fakültesi gibi birçok alanı kapsayacak bir eğitim-öğretim çeşitliliği sunan Ukrayna, fakültelerin içerisinde barındırdığı bölüm çeşitliliğiyle de öğrencilere seçenek sunmaya devam etmektedir.

Görüldüğü üzere Ukrayna’da eğitim imkanı bir çok bölüm ve üniversiteyle oldukça geniş bir kesimi kapsayarak öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Ukrayna’nın üniversite konusunda yakaladığı bu başarısının elbette çeşitli sebepleri vardır. Ukrayna’daki üniversitelerin tarihsel olarak ifade ettiği değerle beraber oluşturdukları kurumsal yapı ve bu yapının bir kültür ve anlayışa dönüşerek eğitim sistemine dahil olan bütün bireyleri kapsayarak şekillendirmesi bunun en önemli açıklamalarından biridir.

Teknolojiyle yakından takip eden,  çeşitli uygulama ve araştırma merkezleriyle teorik olarak öğrenilen bilgiyi pratik olarak da deneyimleme imkanı sunan ve bunu alanında güçlü ve deneyimli akademisyenler aracılığıyla sunan Ukrayna üniversiteleri oluşturduğu bu sistematiği başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.

Ukrayna üniversitelerinin öğrenci portföyünde ciddi oranda yabancı öğrenci bulunmaktadır. Peki Ukrayna’ya yurtdışından gelecek öğrenciler için Ukrayna’da eğitim imkanı nasıl olmaktadır? Öncelikle yurtdışından gelecek öğrenciler için en önemli konulardan bir tanesi öğrencilerin eğitim maliyetlerinin ne kadar olacağıdır. Çünkü üniversite harcı, konaklama, yeme-içme, sosyal harcamalar, sağlık harcamaları gibi çeşitli kalemlerde yapılacak harcamalar Ukrayna’ya eğitim için gelme kararında verilecek kararları doğrudan etkileyecektir.

Bu konuda üniversite harçları 1000 dolar ile 6000 dolar arsında değişim gösterirken bahsi geçen harcamalar ise 200 dolar ile 400 dolar arasında değişim göstermektedir. Dolayısıyla Ukrayna’da uygun maliyetlerle eğitim imkanı bulabilmek mümkün olmaktadır.

Ukrayna’da birçok üniversitenin 1 yıl hazırlık 4 yıl lisans olmak üzere 5 yıllık bir eğitim-öğretim programı bulunmaktadır. Öğrenciler bu programları başarıyla bitirdiklerinde ise diplomalarını almaya hak kazanırlar. Bu diplomalar aynı zamanda birçok ülkede geçerliliği olan ve çalışmak için gerekli olan denklik işleminin yapılabildiği ‘’mavi diploma ‘’ olarak adlandırılan diplomalardır. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus ise  dünya sıralamasında ilk 1000 e giren üniversiteler için bu denklik işlemi direkt olarak gerçekleştirilirken ilk 1000 in dışındaki üniversiteler için çeşitli sınavların ve mülakatların söz konusu olmasıdır.

WhatsApp chat