Ukrayna’da Eğitim Hukuk Fakültesi

                Ukrayna eğitim alanında sunduğu fırsatlarla ve uygun eğitim ücretleriyle dikkat çeken bir ülke olmayı başarmaktadır. Bunda etkili olan sebeplerin biri de üniversitelere kaydolmak için gereken şartları karşılamanın kolaylığından gelmektedir. Türkiye gibi avukatlık, hakimlik ve savcılık hayali kuran ancak gerek kontenjanların sınırlı olması, gerekse de sınavda yeteri kadar puanın elde edilmesindeki zorluk sebebiyle hayallerini gerçekleştiremeyen birçok öğrenci için Ukrayna’da hukuk fakültesi bir umut kapısı olmaya devam etmektedir.

Ukrayna’da hukuk fakültesini içinde barından üniversiteler;

  • Odessa Ulusal Hukuk Akademisi
  • Kırım Enstitüsü Ekonomi ve Ticaret Hukuk
  • Ekonomi ve Odessa Ulusal Hukuk Akademisi
  • Kırım Hukuk Enstitüsü
  • Kiev Maup Üniversitesi

 

Konu bu üniversitelere kaydolarak hukuk eğitimi almak isteyen öğrencilerden talep edilen ücrete geldiğinde ise ortalama 2000-5000 dolar arasında bir ücret söz konusu olmaktadır. Kayıt için gerekli olan belgeler ise yalnızca öğrencinin lise diplomasıdır. Ancak üniversiteler arasında, kayıt olmak için gerekli olan lise diploma notu konusunda, farklılıklar gözlenebilmektedir. Bazı üniversiteler bu konuda herhangi bir şart gözetmezken, bazıları yalnızca belirli bir ortalamanın üzerinde lise diploma notuna sahip olan öğrencileri tercih etmektedir. Ukrayna’daki eğitim sisteminin gelişkinliği ve çeşitliliği sayesinde ülkenin birçok şehrinde hukuk fakültesi bulunmaktadır. Bu fakültelerde verilen hukuk eğitimi konusunda Rusça ve Ukraynaca olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. Tercih edilen bu diller için ise 1 yıl hazırlık eğitimi vardır.

Ukrayna’da eğitim hukuk fakültesi için uygun harç ücretlerinin yanı sıra bir diğer önemli unsur ise yurt dışından gelerek Ukrayna’da eğitim almak isteyen öğrenciler için barınma, yeme-içme, eğlence gibi konulardaki çeşitli giderlerin ortalama 350-400 dolar gibi makul bir tutarla karşılanabiliyor olmasıdır.

Bir diğer önemli nokta ise Ukrayna’da hukuk eğitimi alan öğrencilerin diğer Avrupa üniversitelerine veya diğer birçok üniversiteye geçiş olanağının bulunmasıdır. Elbette bu konuda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bütün ülkelerin yasalarının ve hukuk sistemlerinin aynı olmamasıdır. Bu konulardaki farklılıklar geçiş yapmayı engellememekle beraber geçiş yapan öğrencilerin gittikleri ülkenin anayasasındaki ve hukuk sistemindeki değişikliklere uyum sağlayabilmeleri ve buna uygun bir eğitim alabilmeleri adına ek olarak belirli bir takım dersleri almak zorunda olabilecekleri anlamına gelmektedir. Genel olarak bakıldığında ise  hukuk fakültesini bitirerek, avukatlık, hakimlik savcılık gibi yüksek prestijli ve gelecek güvencesi bulunan mesleklere sahip olmak isteyen birçok öğrenci için Ukrayna’daki hukuk eğitimi,öğrencilere çoğu konuda önemli avantajlar sunmaktadır.

WhatsApp chat