Ukrayna’da Eğitim Gemi Kaptanlığı

Denizcilik alanına ilgi duyan pek çok gencin hayallerini süsleyen bölümlerden biri olan gemi kaptanlığı Ukrayna’nın Karadeniz’e sınırı olması nedeniyle geniş uygulama alanı ve donanımlı eğitim programlarıyla yoğun olarak talep gören bölümleri arasındadır. Avrupa’nın tanınmış ülkelerinden olan Ukrayna da yer alan Odessa denizcilik akademisi bu lisan bölümü için oldukça uygun bir yerdir. Gemi üzerinde işinin ehli kişiler tarafından yapılan uygulamalar sayesinde gemi kaptanlığı eğitiminde en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olabileceksiniz. ISO 9001-2000 standartlarına sahip akademi uluslararası denizcilik akademisine üyedir.

Ukrayna üniversiteleri eğitimi gemi kaptanlığı eğitimi branşlarında pilotaj, uluslararası denizcilik hukuku, donanma, gemi kontrol, ekonomi, kargo taşımacılığı teknolojisi yönetimi, ticari kanal operasyonları gibi branşlarda eğitim verilmekte olup dersler Rusça olarak verilmektedir. Açık deniz gemilerinde çalışmak ya da ticari gemilerde yönetim birimlerinde olmak iş yaşamınızdaki pozisyonlarınızdandır. Sizlerin gemi kaptanlığı bölümünden başarılı kişiler olarak mezun ve mavi diplomaya sahip olma hayallerinize kavuşturan bu bölümde alınan diploma Avrupa ve Türkiye de de geçerlidir.

Bologna eğitim anlaşması ilkeleri esaslı olarak alanında yetkin öğretim üyeleriyle donanımlı teknik ekipmanlarla ve uygulama ortamlarıyla Avrupa standartlarında eğitim hizmetleri sunulmaktadır. Kaptanlık dünyada kazancı en iyi olan mesleklerden bir tanesidir. Hem dünyayı dolaşır hem de oldukça iyi ekonomik gelir elde edersiniz. Kaptanların maaşlarına bir göz atarsak en yüksek geliri 1. Kaptanların elde ettiğini görürüz. Kaptanların maaşları 5000 ile 10000 dolar arasında değişmektedir. Türkiye de bu oran 20000 ile 60000 tl arasında değişmektedir. Bu fakültelerden 4 yıllık eğitim ve 12 aylık gemi stajından sonra öğrenciler fakültelerden mezun olabilirler. Ayrıca tüm dünyaya geçerliliği olan İMO standartlarında eğitim verilmekte ve deni seyrüseferi için gerekli olan tüm sertifikaları içerir. Ukrayna Üniversitesinde  gemi kaptanlığı bölümleri Sovyetler birliği Ukrayna ve yabancı ülke donanmalarına 40000 uzman yetiştirmiştir. Bu bölümler 5 lik not sistemi üzerinden değerlendirilmektedir. Bu fakültelerde 10000 kişi kapasiteli spor kompleksi ve olimpik havuz bulunmaktadır.

Gemicilik fakültesinde verilen uzmanlık alanları seyrüsefer, açık deniz seyrüseferliği kargo taşımacılığı deniz ve nehir yoları seyrüseferliği hidrografik sistemler ve gemi, seyrüseferi teknik servis gemisi seyrüsefer, ve deniz dibi tarama sistemleri, gemi reaktör ve güç ünite sistemleri, reaktör ve soğutucu sistemleri olmak üzere çeşitli branşlarda eğitim verilmektedir. Ukrayna’da eğitim gemi kaptanlığı bölümü 2 yıllık eğitim veren ön lisans mezunlarının lisan tamamlama imkânı da sunmaktadır. Transkript ve ders içerikleri uyuştuğunda ilgili derslerden muaf olarak 1 sene hazırlık programı görüp başarı şartını sağladıktan sonra 3 sınıftan devam etme imkânı verilmektedir.

 

 

WhatsApp chat