Ukrayna’da Eğitim Fiyatları

                Türkiye’de eğitim maliyetleri söz konusu olduğunda oldukça farklı maliyetlerden söz konusu olabiliyor. Devlet üniversiteleri için ikinci öğretim ve yabancı dil bölümlerinin hazırlık sınıfları hariç herhangi bir harç parası ödenmesi söz konusu olmazken ikinci öğretimlerde 2500 tl ye çıkan harç parası söz konusu olabilmektedir.

Öğrencilerin yaşamını idame ettirebilmesi için gerekli olan maliyetler ise şehirden şehre farklılık göstermektedir. Devlet yurdu imkanından faydalanabilecek maksimum öğrenci sayısının üniversiteye yerleşen öğrenci sayısına göre oldukça düşük olması öğrencilerin %75 ‘ inden fazlasının bu yurtlardan faydalanamaması anlamına geliyor. Bu durumda diğer barınma imkanlarını tercih etmek zorunda kalan öğrenci için geriye öğrenci apartları, özel yurtlar ya da ev seçeneği kalıyor.

Büyük şehirde üniversite okuyacak olan öğrenciler için ulaşım, sosyal faaliyetler gibi konularda yapılacak harcamalarında eklenmesiyle ortaya çıkan maliyet aylık 1000-1500 tl arası değişim gösterirken daha küçük şehirlerde üniversite okuyan öğrenciler için ise ortalama 700-1100 tl arasında değişim gösteriyor.   Özel üniversitelerin ücretleri ise 11000tl-105000 tl arasında değişmektedir.

Bütün bu sebepler Türkiye’de özel üniversiteye gitmeyi düşünen ya da istediği bölüme yerleşemeyen öğrencilerin yurtdışı eğitimi tercih etmesine sebep olabiliyor. Ukrayna’da eğitim fiyatları bu konuda öğrencilerin karşısına ekonomik bir alternatif olarak çıkıyor.

Ukrayna eğitim fiyatları 1000 dolar ile 6000 dolar arasında değişen eğitim harçları ve barınma, yeme-içme, sosyal faaliyetler için yapılacak ortalama aylık 200 ile 400 dolar arasında değişim gösteren harcamalar öğrencilerin eğitim hayatına Ukrayna’da devam edebilmesi için yeterli olmaktadır.

Eğitim konusunda birçok avantaja sahip olan Ukrayna üniversiteleri, günümüzde öğrencilerin yurtdışı eğitim konusunda yaygın seçeneği haline gelmeyi başarmıştır. Birçok yabancı ülkeden eğitim amacıyla tercih edilen Ukrayna üniversiteleri gerek sundukları güçlü akademik kadro, gerek sağladıkları altyapı donanımları, gerekse de Rusça ve İngilizce gibi dünyanın en yaygın dilleri için verilen bir yıllık hazırlık eğitimi sayesinde çok önemli gelişmeler kaydetmeye devam etmektedir.

Bologna sürecine uyum programına katılarak Bologna eğitim sistemine geçen Ukrayna üniversiteleri mezunlarına sundukları olanaklarla da öne çıkmış durumda. Mezun olan öğrencilerin almaya hak kazandıkları mavi diplomayla beraber Avrupa ülkelerinde iş imkanı bulabilmesi ve Avrupa’da yaşama hayalleri kuran birçok öğrenciye ise mutluluğun kapısını aralıyor. Ekonomik durumunuz müsaade ediyorsa  ve siz de eğitim hayatınıza Ukrayna’da devam etmek istiyorsanız bütün bu avantajlardan faydalanabilmek için hemen harekete geçerek Ukrayna’daki üniversitelere kaydolabilirsiniz.

WhatsApp chat