Ukrayna’da Eğitim Elektronik Mühendisliği

Ukrayna Üniversiteleri Elektronik Mühendisliği alanında eğitim görmek isteyen öğrencilerin yoğun tercih ettiği ülkeler arasındadır. Eğiti alanında yapılan gelişme ve değişmelerin nabzını tutan son teknolojiyi her an takip eden eğitim konusunda yüksek yatırımlar yapan Ukrayna elektronik mühendisliği konusunda yatırımlar yapmıştır. Her şehirde kolaylıkla istediğiniz üniversitede teknik veya teknoloji adındaki üniversitelere kayıt yaptırabilirsiniz. Ukrayna’nın tarihi dokusunu modern şehircilikle birleştiren Kiev, Lugansk, Donetsk, Harkov, Lviv, Odessa, Dnıpropetrovsk, Ivano-franvisk, Herson, gibi şehirlerde okumak paha biçilemez bir ayrıcalıktır.

Ukrayna da eğitim elektronik mühendisliği son derece etkin ve verim alabileceğiniz bölümlerden biridir. Sınavsız geçiş sayesinde yıllık harç ücretini ödeyerek siz de bu üniversitelere kayıt yaptırabilirsiniz. Yıllık 2000 ile 4000 dolar arası harç ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Sadece lise diplomasıyla kayıt yaptırabilirsiniz. ilk yıl hazırlık sınıfı olarak Rusça eğitim verilmekte olup başarı sağlandığında bölüme geçiş yapılır. Hazırlık kursu 2500 dolar civarındadır. Yurt fiyatları aylık 35 dolar civarındadır. Evde kalmak isteyenler ise yaşadığı şehre ve konuma göre 400 dolar civarında dayalı döşeli eve de bulabilirler. Ayrıca ön lisans elektronik teknikerliği gibi bölümlerden mezun öğrencilerin lisans tamamlamalarına da imkan verilir. Transkriptler ve ders içerikleri aynı olduğunda dersler muaf edilip erken mezuniyete de olanak tanınabilir. Bu anlamda Ukrayna üniversitelerinde elektronik mühendisliği okumak oldukça cazip olmaktadır.

Hayatımızda kullandığımız elektronik ürünler düşünüldüğünde hayatımızda önemli bir yere sahip olan bu teknoloji gelecekte de insanın yapmakta zorlandığı birçok alandaki elektronik buluşlarla daha kolay ve yaşanabilir bir hayat imkânı sunacaktır. Alanında yetkin profesörler ve Bologna eğitim anlaşması eğitim anlayışıyla öğrenciyle akademisyenlerin iş birliğiyle çalışıp grup dinamiğiyle eğitim öğretim anlayışıyla hareket edilir. Kayıt olmak için hazırlık harcı, davetiye kabul belgesi getirilmesi, üniversite ve eğitim bakanlığı, konsolosluğa gitmeden D tipi özel öğrenci oturma izni çıkartılır.

Kayıt olmak için lise ya da ön lisans diplomasının onaylı (apostil onaylı ) sağlık raporu (apostil onaylı), lise ya da ön lisans ders muafiyetleri için derç içeriklerini gösterir onaylı transkript (apostil onaylı) vesikalık fotoğraf ve cv gibi evraklar gerekmektedir. Vize imkanları yine siyasi ilişkilere bağlı olarak değişebilmektedir. Ukrayna’nın gerek tarihi dokusu, üniversitelerdeki sosyal aktiviteler, olimpik yüzme havuzları, çeşitli kulüpler şehrin canlı yaşam tarzıyla bu anlamda Ukrayna üniversitelerinde elektronik mühendisliği alanında eğitim almak isteyen gençlerin tercihlerinde belirleyici bir faktör olacağı söylenebilir. Türkiye ile olan konumu itibariyle tüm ulaşım ağlarıyla ulaşmak mümkündür.

WhatsApp chat