Ukrayna’da Eğitim Eczacılık

                Sağlık alanı ve bununla ilgili çeşitli eğitim bölümleri bir ülkenin sağlık hizmetlerinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. İnsanların ve çeşitli canlıların sağlığı üzerine kurulan bu bölümlerden birisi de özellikle günümüzde birçok insana, hayvana ve çeşitli bitkilere uygulanan ilaç tedavisi yönteminde önemli bir yer tutan eczacılık bölümüdür.

Günümüzde hastanelerde çeşitli kontrollerden geçen hastaların, hastalığının teşhisi sonucunda kullanması gereken birçok ilaç olabilmektedir. Bu noktada hastaların temin ettiği ve insan sağlığını doğrudan etkileyen ilaçlar ise bize eczacılar yoluyla en doğru şekilde ulaştırılmaya çalışılmaktadır.

Bu durum ise eczacılık gibi toplum sağlığını direkt olarak etkileyen bir bölümün yadsınamaz önemini açığa çıkartmaktadır. İnsanların ve çeşitli canlıların sağlıklarını korumak, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için ilaç temin etmek eczacıların tek görevi değildir. Eczacılar aynı zamanda ilaçların üretiminde de önemli bir rol oynayarak çeşitli ilaçların üretimi için üniversitelerin eczacılık fakülteleri ve ilaç firmalarının ortak girişimleriyle kurulan araştırma ve uygulama merkezlerinde görev alabilmektedirler.

Ukrayna eczacılık eğitimi, öğrencilere ekonomik koşullarda, avrupa standartlarında herhangi bir sınava tabi tutulmadan bir eğitim olanağı sunmaktadır. Rusça ve İngilizce dil seçeneklerini tercih edebilme imkanı sunan Ukrayna’daki eczacılık bölümleri aynı zamanda size birçok Avrupa ülkesinde çalışmak için gerekli olan denklik belgesini alabileceğiniz diplomalara sahip olmanızı sağlıyor.

Türkiye’de denklik alabilmek için YÖK’ün belirlediği süreçte ise Ukrayna’da herhangi bir üniversitenin eczacılık bölümünden mezun olmuş öğrencilerin mülakata alınması gerekli görülmüştür. Bu mülakatların hangi üniversitede ne zaman gerçekleşeceği ise kişinin tercihine değil yalnızca YÖK’ün kararına göre şekilleniyor. Mülakat için belirlenen eczacılık fakültesinin 3 öğretim üyesi mülakat sürecini yönetiyor ve mezun olan öğrencinin yeterli olup olmadığına kararını veriyor.

Bir diğer önemli etken olarak, bahsi geçen bütün bu imkanlara sahip olabilmek için gerekli eğitim ücretleri söz konusu olduğunda ise ortalama 2500 dolar ile 4000 dolar arasında değişmekte olduğu görülüyor.

Ukrayna’da eğitim eczacılık, uygun eğitim maliyetleri, çeşitli ülkelerde çalışabilmek için denklik işlemlerinin mümkün olabilmesi, üniversitelerin gerekli teknolojik altyapıya sahip olmakla beraber alanında değerli akademisyenleri kadrosunda bulundurması gibi çeşitli faktörlerin etkisi sonucunda, Avrupa’dan gittikçe daha çok öğrencinin tercih ettiği ciddi bir alternatif olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalar ve bu araştırmaların uyguladığı çeşitli anketlerde de görülmektedir ki Ukrayna eğitim alanında son zamanların en hızlı gelişim gösteren ülkelerinden biri olmayı başarmıştır.

 

WhatsApp chat