Ukrayna’da Eğitim Diş Hekimliği

Diş hekimliğinin, toplum tarafından kazancı iyi olan bir meslek olarak görülmesi, diş hekimlerininse gerek özel hastanelerde, gerek kendi muayenehanelerinde, gerekse de devlet hastanelerinde iyi ücretlerden çalışabilme olanaklarına sahip olmaları, mesleğe olan ilgiyi ve talebi uzun yıllardır canlı tutmaktadır.

 

Ancak öğrencilerin belirli bir sınavın sonucunda aldıkları puana göre, sınırlı kontenjanlarda yerleştirme yapılan Türkiye gibi ülkelerde diş hekimliği eğitimi almak isteyen birçok öğrenci, amacına ulaşamamaktadır.

Bu konuda öğrencilere bir alternatif ve ciddi avantajlar sunan Ukrayna’da eğitim diş hekimliği öğrencilerin karşısına olumlu bir seçenek olarak çıkmaktadır. Türkiye gibi ülkelerde yeterli şartları sağlayamayan birçok öğrenci yalnızca lise diplomasıyla ve uygun eğitim maliyetleriyle Ukrayna’da eğitim şansını yakalayabilmektedir.

Ukrayna’da içerisinde diş hekimliği bölümünü barındıran ve en çok tercih edilen üniversitelerden bazıları şunlardır;

  • Odessa Devlet Tıp Üniversitesi
  • Kharkiv Kazarin Üniversitesi
  • Sumy Devlet Üniversitesi

Bahsi geçen bu üniversitelerin başarı sıralamasının Ukrayna’daki diğer üniversitelerden daha iyi olması, bu üniversitelerin yaygın olarak tercih edilmesine sebep olmaktadır. Birçok öğrencinin özellikle diş hekimliği gibi mesleğin yapısı gereği daha çok pratik beceri ve tecrübe gerektiren bölümlerde, beklentisi de eğitim sisteminin bu becerileri ve yetenekleri öğrencilere kazandırmaya uygun olması yönünde oluşmaktadır.

Ukrayna eğitim diş hekimliği bu konuda öğrencilere ciddi olanaklar sunuyor. İlk iki yıl teorik eğitime ağırlık veren üniversiteler daha sonra bütünüyle pratik eğitime önem veren klinik ve uygulamalı derslerle öğrencilerin beklentilerine maksimum düzeyde karşılık vermeyi başarıyor. Bu noktada bir diğer önemli unsur ise Ukrayna’da diş hekimliği bölümünü içerisinde barındıran birçok üniversitenin kendi araştırma hastanesine sahip olması oluyor.

Bu durum öğrencilerin iki yıllık aldıkları teorik eğitimin hızlıca pratiğe dönüşmesi konusunda oldukça verimli bir yöntem izlemelerine olanak sağlıyor. Eğitim almak isteyen öğrenciler için bir diğer önemli konu ise 1 yıl hazırlık ve 4 yıl lisans eğitimini başarıyla tamamlamaları sonucunda aldıkları diplomayla hangi ülkelerde çalışma şansına sahip olacakları oluyor.

Eğer öğrencilerin mezun olduğu üniversite dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasında yer alıyor ise herhangi bir sınava ya da herhangi bir şarta tabi tutulmadan birçok ülkede diploma denklik işlemini yapabilme olanağına sahip olabiliyorlar.

Ancak üniversite dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasında değil ise bazı ülkelerde çalışabilmek için denklik almak mümkün olmazken , bazılarında ise  denklik sınavında yeterli puanı almak gibi çeşitli şartları yerine getirmek gerekebiliyor.

WhatsApp chat