Ukrayna’da Eğitim Dili

Birçok öğrenicinin eğitim için tercih ettiği ülke olan Ukrayna’da çeşitli eğitim genellikle üç tan eğitim dilinde eğitim görme imkanı mevcuttur. Bu eğitim dilleri Ukrayna halkının büyük bir çoğunluğunu kullandığı Ukraynaca, Rusça ve İngilizcedir. Yurtdışından Ukrayna’ya giden öğrenciler ise genelde Rusça eğitim dilini tercih etmemektedir. Çünkü bilindiği üzere İngilizcenin dünya üzerinde kabulü ve yaygınlığı daha fazladır. Türkiye gibi birçok ülkede ilk okuldan itibaren İngilizce eğitimi verilmektedir. Dolayısıyla hem İngilizceye olan aşinalık hem de Rusça dilinin öğrenimindeki zorluk sebebiyle öğrenciler hem biraz bildiğini hem daha kolay öğrenebileceğini hem de daha çok faydalı olabileceğini düşündüğü için İngilizce dilinde eğitim almayı tercih etmektedirler.

Ancak Ukrayna’daki bazı üniversitelerde İngilizce eğitim için yeterli sayıda başvuru olmadığı takdirde İngilizce eğitim sınıfı oluşturulmamaktadır. Dolayısıyla öğrencilerin tercih yapacağı üniversitelerin yönetmeliğini ve eğitim koşullarını yakından takip etmesi ve daha önceden bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olmasında fayda bulunmaktadır.

Ukrayna’daki üniversitelerde İngilizce ve Rusça dillerini seçen öğrenciler için 1 yıllık bir hazırlık dönemi bulunmaktadır. Öğrencilerin bu süreci en iyi sürede değerlendirerek eğitim alacağı dile hakim olması ve bu konuda yeterliliklerini kanıtlanmaları beklenmektedir. Dolayısıyla Ukrayna eğitim dili olarak hangi dili seçerseniz seçin bu hazırlık dönemi seçtiğiniz dili eğitim görebilecek düzeyde yazmanıza, anlamanıza ve konuşmanıza yetecek düzeyde sizi dört yıllık lisans eğitimine hazır hale getirecektir.

Bu konuda sıkı önlemler alan Ukrayna üniversiteleri hazırlık sürecinde devam zorunluluğu getirerek öğrencilerin hazırlık eğitimindeki devamlılığını sağlamayı amaçlamıştır. Bu süreçte dil öğreniminde duyulan sıklıkla pratik ihtiyacı ve bu pratiklerin belirli bir sistematik içerisinde devam ettirilmesi zorunluluğu ise göz ardı edilmemiştir. Dersi derste öğretmek ve öğrencinin dil öğrenimi için en uygun ortamı yaratmayı amaçlayan Ukrayna üniversiteleri hazırlık sınıfları sayesinde öğrenci kendini en iyi şekilde geliştirebilme imkanı bulmaktadır.

Ukrayna’da bu durumu pratik anlamda da destekleyecek uygulamalar vardır. Örneğin Ukrayna’da hemen hemen her üniversitenin kendi bünyesinde barındırdığı öğrenci yurtları bu duruma örnek gösterilebilir. Öğrenciler hazırlık eğitiminde öğrendikleri dili öğrenci yurtlarındaki sosyalleşmeleri süresince de pratik yapabilme şansını elde etmiş olurlar. Böylece Ukrayna’da eğitim dili her daim öğrencilerin hayatlarının bir parçası olmaya devam eder. Siz de Ukrayna’da eğitim alarak bütün dünya da geçerliliği olan Rusça ve İngilizce dillerini öğrenmek istiyorsanız dünyanın farklı yerlerinden gelen ve farklı dilleri konuşan insanların bulunduğu Ukrayna üniversiteleri sizin için mükemmel bir fırsat olacaktır.

WhatsApp chat