Ukrayna’da Eğitim Danışmanlığı ve Rehberliği

                Günümüzde öğrencilerin birçoğu üniversite ve bölüm tercihi konusunda gerek mevcut bulundukları okullardan gerekse de eğitim merkezlerinden çeşitli danışmanlık hizmetleri almaktadır. Kişinin eğitim süreci gibi hayatına yön vereceği önemli konulardan birinde titizlikle araştırması ve uzman görüşlerin yönlendirmesine ihtiyaç duyması günümüz dünyasında oldukça gerekli bir süreç haline gelmiştir. Ortalama bir insanın yaşamı süresince devam ettirdiği mesleği genellikle eğitimini aldığı bölümle doğrudan ilgili ve alakalı olduğu için eğitim konusunda vereceğimiz kararların hayatımızın bütününü derinden etkileyeceği söz konusu olmaktadır.

Bilginin hızla yayıldığı iletişim ve erişim çağında dinamik bir eğitim yapısı bulunmaktadır. Eğitim olanakları her geçen gün değişir ve çoğalırken bu gelişmeler hakkında bireyin tek başına sahip olabileceği bilgi ise oldukça sınırlı olarak kalmaktadır. Sadece bu durum bile doğal olarak danışmanlık ihtiyacını doğurarak insanların yönlendirilmeye doğan ihtiyacını ortaya çıkartmıştır.

Yurtdışında eğitim konu olduğunda ise Türkiye ve birçok Avrupa ülkesinden sıkılıkla tercih edilen ülke olan Ukrayna son zamanların en dikkat çeken ülkesi olmayı başarmaktadır. Ukrayna’da eğitim danışmanlığı ve rehberliği eğitimine Ukrayna’da devam etmeyi düşünen birçok insan için hizmet vermeye devam etmektedir.

Yurtdışı bağlantılarıyla ve eğitim konusunda uzmanlaşmış kadrolarıyla danışmanlık hizmeti veren bu gibi oluşumlar öğrencinin aklına takılan ancak direkt olarak muhatap bulamadığı birçok soruda öğrenciye yön verebilmek amacıyla danışmanlık hizmeti sunmaktadırlar.

Bu hizmetler de esas olan öğrenciyi belirli bir bölüme ya da alana yönlendirmek değil, öğrenciyi ve yapmak istediklerini göz önüne alarak yalnızca öğrencinin amacına yönelik en doğru ve yerinde bilgilendirmeyi sağlamaktır. Eğitimi ve geleceği için belirli bir meslek ya da ilgi alanı seçmeyen öğrencilerin ise çeşitli konularda bilgilendirilerek kendini keşfetmesi ve ilgi alanının ortaya çıkması için çaba sarf edilmektedir.

Bu amaçlarla hizmet veren Ukrayna eğitim danışmanlığı ve rehberliği gerek öğrencilerin kendini keşfederek ilgi alanlarına yönelik en iyi kararları almasına, gerekse de belirli bir ilgi alanında karar kılmış öğrencilerin eğitim sürecini en iyi şekilde yönetmelerine olanak sağlamaktadırlar.

Siz de hayatınız için en kritik aşamalardan birisi olan bu dönemi amaçlarınıza ve hayallerinize uygun olarak şekillendirmek istiyorsanız ve buna dair almanız gereken kararlar varsa eğitim danışmanlığı ve rehberlik hizmeti veren, konunun uzmanı insanlardan fikir alarak bu süreci kendi başınıza yönetmeye çalışmak yerine hayatınızla ilgili çok daha doğru, faydalı ve anlamlı kararlar alabilirsiniz.

 

 

WhatsApp chat