Ukrayna’da Eğitim Bölümleri

Son zamanlarda üniversite eğitimi konusunda oldukça sözü edilen ülkelerden birisi de Ukrayna olmaya başlamıştır. Elbette bu duruma etki eden sebepler ve şartlar bulunmaktadır. Özellikle Bologna sürecinin başlaması bütün dünyada eğitim anlamında ciddi değişimlere sebep olmuştur. Eğitimin Avrupa ülkeleri arasında belirli bir standarda sahip olmasını hedefleyen program böylece Avrupa ülkeleri arasında nitelikli işgücünün kolaylıkla geçiş yapabilmesini amaçlamıştır.

Bu durum Avrupa’nın önemli kısmındaki birçok üniversitenin yeniden yapılanmasını başlatırken, yeniden yapılanma sürecine Ukrayna’daki birçok üniversite ve Ukrayna’da üniversite bölümleri de dahil olarak eğitim anlamında büyük bir reforma gidilmiştir. Böylece öğrenciler üniversitelerde bir yıl hazırlık ve 4 yıl lisans eğitiminin sonucunda aldıkları mavi diploma sayesinde birçok Avrupa ülkesinde çalışma olanağına sahip olabilmektedir.

300 den fazla üniversiteye sahip olan Ukrayna ise birçok eğitim anlamında birçok konuda avantaja sahiptir. Uygun ekonomik koşullar, eğitimde sunduğu dil seçenekleri ve üniversitelerdeki bütün bölümlere sınavsız şartsız kayıt olanağının bulunması bu avantajlar arasında en önemlileridir.

Ukrayna’da eğitim bölümlerine bakıldığında ise birçok bölümün mevcut olduğu görülmektedir. Eczacılık, ekonomi, tıp, diş hekimliği, uçak mühendisliği, metalürji mühendisliği, inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği, mimarlık, hemşirelik, bilgisayar bilgi ve teknolojileri, pilotluk, jeoloji mühendisliği, gıda teknolojileri, elektronik mühendisliği, otel yönetimi, denizcilik, radyo mühendisliği, turizm gibi eğitim bölümlerin olduğu Ukrayna’da ilgi alanınıza dair bir eğitim bölümü bulmak oldukça kolay olmaktadır.

Bahsi geçen bu bölümlerde eğitim almak isteyen öğrenciler için bir diğer avantaj ise Ukrayna’daki üniversiteler arasında dünya sıralamasında ilk 1000’e giren üniversitelerin bulunmasıdır. Bu durum öğrencilerin mezun olduktan sonra herhangi bir Avrupa ülkesinde koşulsuz şartsız çalışabilmesini oldukça kolay bir hale getirmektedir. Eğer siz de istediğiniz bölümü herhangi bir sınava tabi tutulmadan kolayca okumak ve hayatınıza Avrupa ülkelerinde devam etmek istiyorsanız Ukrayna sizin için en doğru tercih olacaktır.

Güçlü akademik kadroları ve altyapı donanımlarına sahip olan Ukrayna üniversiteleri Bologna eğitim sisteminin de etkisiyle birçok öğrencinin tercihi haline gelmiştir. Eğitim dili olarak Rusça ve İngilizce gibi dünyada en çok tercih edilen dilleri seçebilmeniz ve bu dillere dair okuyacağınız hazırlık bölümü ise diğer sizi diğer dünya ülkelerinde çalışmaya hazır hale getirecek ve bu durum iş olanaklarınızı oldukça genişletecektir. Siz de bütün bunları hayata geçirebilmek için Ukrayna’da eğitim için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

WhatsApp chat