Ukrayna’da Eğitim Avantajları

Son zamanlarda ekonomik durumu müsaade eden azımsanamayacak kadar insan eğitim için yurtdışını tercih etmektedir. Refah seviyesi yüksek Avrupa ülkelerinde yaşama şansını elde etmek bunun en önemli sebepleri arasındadır. Ukrayna’da eğitimine devam ederek birçok avantaja sahip olacağını düşünen insanların sayısında her geçen gün artış gözlemlenmektedir.

Elbette bu avantajlardan herkesçe bilinen ve bahsedilen bir tanesi yabancı dil avantajıdır. Türkiye’de birçok insan gerek üniversitelerin hazırlık bölümlerinde gerekse de çeşitli dil kurslarında yabancı dil eğitimi almasına karşın eğitim süreci sonunda elde edilen bilgilerin kullanılmamasından ve öğrenilen yabancı dilin pratik hayatta bir karşılığı olmamasından dolayı kalıcı bir öğrenme gerçekleşememektedir.

Bir diğer avantajdan bahsetmek gerekirse buna sınavsız kayıt olanağı örnek gösterilebilir. Öğrencilerin hayallerinin ve gerçekleştirmek istediği düşüncelerinin önündeki en büyük engelin yeterli puanları alması gereken sınavlar olduğu Türkiye gibi ülkelerde öğrenciler birçok hayaline ulaşamamaktadır. Ukrayna’da eğitim avantajları bu konuda öğrencinin yanında yer alarak yalnızca herhangi bir lise diploması kayıt için neredeyse tek koşulu oluşturmaktadır. İmam hatip liseleri ve meslek liseleri dahil herhangi bir liseden mezun olmak Ukrayna’da ki üniversitelere sınavsız bir şekilde kayıt olmak için yeterli olmaktadır.

Başka bir avantaj ise öğrencilerin Ukrayna’daki birçok üniversitede bir yıl hazırlık ve dört yıl lisans eğitimi sonucunda almaya hak kazandıkları mavi diplomadır. Bu diplomayla Avrupa’daki birçok ülkede çalışabilme olanağının kapısını aralayan birçok öğrenci hayatına Avrupa’daki bir ülkede devam etme şansını bulmaktadır.

Ukrayna’da eğitim avantajları öğrencinin eğitim maliyeti konusunda da devam etmektedir. Ortalama 2000 dolar ile 5000 dolar arasında değişen üniversite harç maliyetlerinin yanı sıra öğrencilerin hayatını idame ettirebilmesi için gereken 250 dolar ile 300 dolar arasında değişen maliyetler birçok öğrenci için ekonomik koşullar ortaya koymaktadır.

Özellikle Türkiye’deki özel üniversiteler ve eğitim maliyetleri düşünüldüğünde çok daha uygun olan maliyetler Ukrayna’da üniversite okumanın diğer avantajlarıyla beraber düşünüldüğünde maddi ve manevi ciddi bir farktan bahsedebilmek mümkündür.

Avrupa’dan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yoğun öğrenci akımına uğrayan Ukrayna’daki sosyal ortam da bahsedilmesi gereken bir diğer avantajdır. Farklı kültürlerden insanların bir arada var olabildiği ve birbiriyle bir uyum içerisinde yaşadığı Ukrayna’da öğrencinin karşılaşabileceği kozmopolit yapı gerek düşünsel anlamda gerekse de sosyal anlamda öğrenciye ciddi avantajlar sağlamaktadır. Siz de bu Ukrayna’da eğitim avantajlarından faydalanmak istiyor ve eğitiminize Ukrayna’da devam etmek istiyorsanız konu hakkında çeşitli eğitim danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

WhatsApp chat