Ukrayna Üniversitesi Uçak Mühendisliği

Küreselleşen dünyada hızla gelişen ulaşım koşullarına bağlı olarak hızla gelişen havacılık sektörü günden güne insan hayatında farklı bir boyut kazanmaktadır. Ukrayna üniversitesi uçak mühendisliği bölümü bu anlamda talebin artmasıyla beraber havacılık teknolojisi ve buna bağlı bölümlerin önemi artmıştır. Uçak Mühendislerinin ortalama maaşları ve şartları göz önüne alındığında öğrenciler arasında popüler bir meslek avantajı sağlamaktadır. Kiev şehrinde İgor Skorsky Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi (KPI) ve Kiev ulusal Havacılık Üniversitesi (NAO) Sumy şehrinde Sumy ulusal devlet üniversitesi ve Harkov şehrinde V.N. Karazin Harkov Devlet üniversitesi uçak mühendisliğine sahip üniversitelerdir. Kiev ulusal teknik üniversitesi sumy ve Harkov üniversitelerinin yök tarafından belirlenen listelerde ilk 1000 sıralaması içinde yer aldıklarından sınav şartı olmadan Türkiye denkliklerini sağlayabiliyorlar. Denklik işlemleri 9 ay sürmektedir. Eğitim ücreti olarak dönemlik 1400 dolar alınmaktadır.

Uçak mühendisliği İngilizce eğitimi için yeterli sayıya ulaşılmadığında Rusça sınıfı kurularak eğitim verilmektedir fakat bunun için için hazırlık sınıfı eğitimi almak gerekmektedir. Yine bu bölümlerde lise veya üniversite diplomasına sahip olmak kayıt olmak için gereklidir. 82 değişik ülkeden toplamda 6000 kişilik öğrenci kapasitesiyle eğitim hizmeti vermektedir. Bologna eğitim anlayışıyla eğitim veren bu üniversiteler çok geniş bir kütüphaneye ve teknolojik donanıma sahiptirler. İlk yıl hazırlık programı olan Ukrayna uçak mühendisliği bölümü ile lisans dönemine geçiş yapılmaktadır. Öğrenciler için yurtlarda 35 dolar gibi cüzi bir ürete kalınabilirken 250 dolar ödeyerek dayalı döşeli evde de kalınabilmektedir. 4 Yıllık eğitim hizmeti dışında 2 yıllık pilotaj eğitimi de verilmektedir. Ortalama olarak 70.000 dolar ücret ödenerek pilotluk eğitimi verilmekte olup ücret yüksek pilot maaşları düşünüldüğünde bu fiyatlar fahiş fiyatlardır.

Eğitim olarak Bologna eğitim anlayışıyla hareket etmekte olup öğretim üyesi ve öğrencilerin işbirliği yaparak projeler üretip uygulayabildiği işbirliğine dayalı eğitim modeli uygulanmaktadır. Ukrayna üniversiteleri uçak mühendisliği alanında farklı tip ve modellere ait uçak motor ve gövdelere ait parçalar üretebilmekte ve aynı zamanda skorsky helikopterlerinin üretildiği havacılık alanında oldukça etkin ve çeşitli pazarlama olanaklarına sahip  bir üniversitedir. Kayıt için noter tasdikli diplomanın aslı ve fotokopisi (Apostil onaylı), Sağlık raporu(apostil onaylı),lise ya da üniversite mezunlarının ders içeriklerini gösteren transkript (apostil onaylı), pasaport (Apostil onaylı) ve 24 adet vesikalık fotoğraf ve cv  gibi evraklar istenmektedir. Türkiye’den Ukrayna ya deniz demir hava ve karayolu gibi çok çeşitli ulaşım ağlarıyla ulaşmak mümkün iken vize uygulaması siyasi olaylara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

 

WhatsApp chat