Ukrayna Üniversitesi Elektrik Mühendisliği

Elektrik değişen çağımızda önemli bir enerji kaynağıdır. Hızla değişen ve dönüşebilen yenilenebilir enerjinin dünyada küresel ısınmaya karşı önlem alınması bakımından önemli bir proje haline getirilmiştir.  Gerek hidroelektrik santrallerinin doğaya verdiği zararlar ve gerekse doğalgaz termik santrallerin çevreye verdikleri tahribatlar elektrik enerjisinde yenilebilir enerji kaynaklarına yönelimi arttırmıştır. Bu anlamda gerek güneş enerjisi, rüzgâr gücü ya da dalga enerjisinin elektrik üretimi alanında teşvik edilmesi elektrik mühendisliği bölümlerine olan rağbeti arttırmıştır.

 

Elektrik mühendisliği gibi bir bölümü Avrupa’nın en üst düzey kalitedeki müfredatı ve yine alanında Avrupa’nın en seçkin ve tanınan profesörleri ile alabilme şansına sahip öğrenciler oldukça kapsamlı bir eğitim almaktadır. Bu konuda Ukrayna üniversiteleri elektrik mühendisliği bölümlerine olan revaç artmıştır. Ukrayna üniversiteleri elektrik mühendisliği bölümüne kayıt olabilmek için liseyi bitirmiş olmak yeterlidir. Modern elektrik sistemleri, bataryayla çalışabilen cihazlar kısaca elektrikle çalışan aklınıza gelebilecek tüm aletler ile dolu uygulama sınıfları ve donanımlı akademisyenler ile Ukrayna üniversiteleri sizi donanımlı olarak mezun etmek ve mavi diploma alabilecek konuma getirmektedir. Mavi diploma denklik sağladığı için   Avrupa ve Türkiye de geçerlidir. Eğitim dili Rusça verilmekte olup senelik 2000-4000 dolar arası değişen ücretler üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Barınmak için kurulan üniversite yurtları 35 dolar gibi cüzi bir ücretle başlamakta olup 400 dolar civarındaki dayalı döşeli evler de bu anlamda öğrencilerin tercih edebileceği yerleşim seçenekleri arasındadır.

Ukrayna Üniversiteleri Elektronik Mühedisliği bölümleri bir çok şehirde bulunmakta olup başlıcaları; Kiev, Harkov,  Donetsk, Lugansk, Dnipropetrovsk, Odessa lviv, İvanov-franvisk Herson Teknik ve ya Teknoloji üniversitelerinden biri seçilerek elektrik mühendisliği alanında eğitim almaya başlayabilirsiniz. 2 yılık meslek yüksek okullarına da bu anlamda mühendisliğe tamamlama imkânı sunulmaktadır. 1 yılık Rusça eğitiminin ardından sene kaybı yaşamadan ders muafiyetleri yapılıp üniversiteye 3. Sınıftan mühendislik bölümüne tamamlama imkânı da sağlanmaktadır. Kayıt olmak için lise ya da ön lisans diplomasının onaylı (apostil onaylı ) sağlık raporu (apostil onaylı), lise ya da ön lisans ders muafiyetleri için derç içeriklerini gösterir onaylı transkript (apostil onaylı) vesikalık fotoğraf ve cv gibi  evraklar gerekmektedir. Vize almanın oldukça kolay olduğu Ukrayna da öğrencilik hayatınıza kolaylıkla başlayabilirsiniz. Gerek tarihi mekanlar gerekse turistik faaliyetleri ve doğal güzellikleri düşünüldüğünde Ukrayna eğitim alanında sosyal faaliyetlerin zengin olduğu bir ülkedir.  Ayrıca ülke gelişmiş ulaşım imkanlarına sahip olup Türkiye’den kara deniz demir ve hava yoluyla ulaşmak mümkündür.

WhatsApp chat