Ukrayna Üniversitelerinde Uzaktan Eğitim

Ukrayna Üniversitelerinde uzaktan eğitim son zamanlarda oldukça popüler hale gelmektedir. Uzaktan hem alışarak hem eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı gittikçe artmaktadır. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından her öğrencinin ücretsiz çevrimiçi kurslar alabileceği Khan Academy, Coursera, EdX, Canvas.net, Open2study, Futurel tearn gibi projeler kayıt olan bütün öğrencilere yardımcı olmak amacıyla düzenlenmiştir. Ukrayna yükseköğretim kurumları trend olan üniversiteler arasında yerini almıştır. Bu üniversitelerden bazıları yazışmalarla ve tam zamanlı olarak uzaktan eğitim vermeye başlamıştır.

İlk zamanlar Ukrayna Üniversitelerinde uzaktan eğitim; yazışma yoluyla bir eğitim alternatifi olarak kabul edilmiştir. Ancak, dünyanın en iyi üniversitelerinin; giderek daha fazla sayıda çevrim içi kursun İnternet’te görünmesi nedeniyle, uzaktan eğitim kurumlarına ağırlık vermeye başlamışlardır. İlk başlarda Ukrayna Üniversitelerinde uzaktan eğitim; yalnızca deneylerin bir parçası olarak suna bilmekteydi. Fakat günümüzde tam teşekküllü bir uzaktan eğitimi tanıtmak için düzenleyici bir çerçeve oluşturulmaktadır. Bu nedenle, 2013 baharında Ukrayna Üniversitelerinde uzaktan eğitim yönetmeliği kabul edilmiştir.

Uzaktan Eğitim Diplomaları


Ukrayna Üniversitelerinde uzaktan eğitim
biçimine girme hakkı şu anda on üç üniversite tarafından kullanılmaktadır.  Öğrencilerin kayıtları; yarı zamanlı öğrenciler olarak yapılır. Uzakta eğitime mesafe formunu yazışma kursu ile aynı şekilde olacak zaman aralıklarında girebilirsiniz: Uzaktan eğitim için VNO sertifikası alınması veya giriş sınavlarının geçilmesi gerekmektedir.

Bazı üniversiteler, öğrencileri bir ön lisans diplomasına sahipse, uzaktan üniversiteye kayıt ederler. Lisans derecesi almak için dört ila beş sene arasında bir eğitim alınması; yüksek lisans derecesi almak için ise yaklaşık olarak bir buçuk yıl eğitim görmesi gerekmektedir. Mezun olduktan sonra, öğrenciler devlet diplomalarının yanı sıra yazışma yoluyla veya dahili olarak öğrenimlerini tamamlamış olduklarına dair belgeleri verilir.

 

Ukrayna Üniversitelerinde uzaktan eğitim hakkında; kayıt, başvuru şartları, denklik, eğitim sistemi, konaklama, yurt imkanları ve sunulan avantajlar gibi akla gelebilecek her konuda en güncel bilgiyi almak için Marmara Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Marmara Yurt dışı Eğitim Danışmanlığı; yurt dışı üniversite eğitimi konusunda ülkemizde yetkili temsilci olarak görev yapmakta olup; yurt dışında alacağınız üniversite eğitimi süresince yanınızda danışman olarak hizmet vermeye devam edecektir.

WhatsApp chat