Ukrayna Üniversitelerinde Mimarlık

Ukrayna da mimarlık alanında eğitim almak isterseniz yıllık 1500-2500 dolardan başlayan fiyatlarla Ukrayna’da mimarlık eğitimi hem ekonomik koşullarda eğitim vadediyor. hem Sovyet sisteminin güçlü bina yapısı ve günümüz mimarisine ışık tutan ünlü tasarımcıları ile kaliteli ve köklü bir eğitim sunar. Ukrayna da mimarlık eğitimi yeteneklerinizi en üst seviyeye çıkartarak dünyanın bir çok ülkesine göre ekonomik koşullarda yaşam ve eğitiminizi avantajlı duruma getirmektedir. Türkiye’deki üniversitelerle karşılaştırıldığında oldukça ekonomik maliyetleri olan üniversite bu anlamda kaliteli bir eğitim vermektedir. Ukrayna üniversitelerinde mimarlık eğitimi hemen her şehrinde bulunan mimarlık bölümleriyle bu imkânı sunmaktadır.

Kiev Ulusal Mimarlık Akademisi, Kiev Havacılık Üniversitesi, Sumy Devlet Üniversitesi, Odessa devlet üniversitesi gibi birçok üniversitede mimarlık eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezuniyetlerinden sonra denklik tescil belgelerini almakta ve Türkiye’de ya da istedikleri Avrupa ülkelerinde mesleklerini icra etmeye başlamaktadırlar. Bu üniversiteler devlet üniversiteleri olup dünyaca tanınmakta ve saygın durumda bulunmaktadırlar. En kaliteli eğitim ortamları laboratuvar imkanları ve geniş kütüphaneleri ile mimarlık bölümleri bu imkanları uygun koşullarda hizmetinize sunmaktadır. Sosyal alanları bilim çalışmaları güçlü akademik kadrolarıyla alanlarında en donanımlı bireyler olarak yetişebileceksiniz. Tercih, kayıt evrakları hazırlama, kaydolma ardından eğitim süreci derken mezun olduğunuzda işsiz kalamayacaksınız.

Ön lisans alanında mimarlıkla ilgili bölümlerde okuyan öğrencilere 4 yıllık mimarlık eğitimine tamamlama imkânı da sunulmaktadır. Bu anlamda okunan bölümün transakript ve ders içeriklerinin uyumlu olması şartı aranmaktadır. Ukrayna üniversitelerinde mimarlık bölümü 1 yıllık Rusça hazırlık programı uygulamakta olup önlisans bitirip 4 yıllık mimarlık bölümüne tamamlamakta isteyen öğrenciler de bu anlamda 1 yıllık hazırlık eğitimine tabi tutulurlar. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler böylelikle mimarlık bölümü derslerini almaya başlayacaklardır.

Kharkov mimarlık fakültesini örnek verecek olursak 130 yılında kurulmuş 90 yıla yaklaşan eğitim deneyimiyle 55000 den fazla mimar yetiştirmiştir. Eğitim kadroları oldukça sağlam ve deneyimli öğretim elemanlarıyla profesyonelce bir eğitim vermektedirler. Ukrayna üniversiteleri mimarlık bölümü Bağımsız Devletler Topluluğu  ülkeleri yüksek eğitim kurumları derneğinin üyesidir. Ukrayna’da yüksek eğitim kurumları devlet siciline tescil edilmiştir. Üniversiteleri Ukrayna Rusya ve diğer ülkelerin önder yüksek eğitim kurumlarının katıldığı konsorsiyuma katılmasına dair bir mutabakat anlaşması imzalamışlardır. Ayrıca teknik okullar kolejler, liseler eğitim kurumları inşaat şirketlerinin katıldıkları budivelnyk (eğitim arge işletmesi), ehliyetli uzmanlar eğitimi, bilim ve eğitim potansiyeli ve teknik alt yapının verimli kullanımı yetenekli gençlerin yüksek eğitim kazanmasına katılması sağlama amaçlarında verimli faaliyet göstermektedir. Ukrayna’nın gerek ulaşım imkanları gerek sosyal aktiviteleri düşünüldüğünde Ukrayna üniversitelerinde mimarlık bölümünü hedefleyenler için oldukça cazip imkanlar sunmaktadır.

 

WhatsApp chat