Ukrayna Üniversiteleri Tıp Eğitimi

Ukrayna Üniversiteleri tıp eğitimi aynı zamanda Ukrayna’nın eğitim ve sağlık sisteminin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Her sene dünyanın dört bir köşesinden kontenjanları dahilinde binlerce uluslararası öğrenciyi bünyesine kabul eden Ukrayna Üniversiteleri tıp eğitimi konusunda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kabul edilmektedir.

En son verilere göre, Ukrayna Üniversiteleri Tıp Eğitimi konusunda ne kadar başarılı olduğu, diğer ülkelerden gelen öğrencilerin oranında her geçen gün gözlenen artış dikkate alınarak uluslararası eğitim alanında lider olan ilk 10 ülke arasına girmesine vesile olmuştur.

Bologna sürecini kabul ettikten sonra, Ukrayna eğitim sisteminde reform gerçekleşerek eğitim politikası Avrupa Birliği standartlarına uyarlanmıştır. Günümüzde Ukrayna Üniversiteleri Tıp Eğitimi,
– Atmış dört tıp fakültesi
– Kırk yedi tıp fakültesi ve branşları
– İki hemşirelik enstitüsü
– On ikı tıp üniversitesi
– 2 tıp akademisi
– Biri ulusal olmak üzere I-IV akreditasyon seviyelerinin daha yüksek tıp ve eczacılık okulları
aracılığıyla verilmektedir.

Ukrayna Üniversiteleri Tıp Eğitimi veren okullar arasında eczacılık fakülteleri ve üç yüksek lisans akademisi, altı tıp üniversitesi ve bir tıp lisansüstü eğitim akademisi ulusal statüye sahiptir. Ukrayna diploması dünyanın birçok ülkesinde kabul görmesinin yanına mezun olan öğrencilerin eğitim seviyesin de işverenler tarafından tam not almaktadır.

Ukrayna Üniversiteleri Tıp Eğitimi yapısı, AB, UNESCO, BM ve diğer uluslararası kuruluşların önerileri doğrultusunda dünyanın gelişmiş ülkelerinin eğitim sistemleriyle paralel doğrultuda ilerlemektedir. Ukrayna eğitim sisteminin ayrılmaz bir parçası olan Ukrayna Üniversiteleri Tıp Eğitimi; yüksek eğitimde”, uzmanlıkta (staj) ve “Klinik uygulama” hükümleriyle düzenlenmiştir.
Ukrayna Üniversiteleri Tıp Eğitimi programı dört bölüme ayrılır:
– Ön Lisans (2-3 yıl)
– Lisans (3-4 yıl)
– Uzman (6 yıl)
– Master (1-2 yıl)

Ukrayna’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

– Kiev Bogomolets Tıp Üniversitesi
– Odessa Tıp Üniversitesi
– Harkov Karazin Üniversitesi
– Harkov Tıp Üniversitesi
– Donetsk Tıp Üniversitesi
Ukrayna Üniversiteleri Tıp Eğitimi hakkında; kayıt, başvuru şartları, denklik, eğitim sistemi, konaklama, yurt imkanları ve sunulan avantajlar gibi akla gelebilecek her konuda en güncel bilgiyi almak için Marmara Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Marmara Yurt dışı Eğitim Danışmanlığı; yurt dışı üniversite eğitimi konusunda ülkemizde yetkili temsilci olarak görev yapmakta olup; yurt dışında alacağınız üniversite eğitimi süresince yanınızda danışman olarak hizmet vermeye devam edecektir

WhatsApp chat