Ukrayna Üniversiteleri Makine Mühendisliği

Sanayi inkılabıyla beraber başlayan insan gücü yerine üretimde makinaların kullanılmaya başlanmasıyla makine teknolojisi hızla gelişti ve mühendislik alanları bu aşamada piyasanın talebini karşılama üretimde daha hızlı ve kaliteli mamul elde etme ve bu anlamda ihtiyaçlarını karşılanması için makine mühendisliği alanları hızla kurulmakta ve yoğun ilgi görmektedir. Ukrayna üniversitesi makine mühendisliği bölümü bu anlamda öncü sayılabilecek kurumlar arasındadır. Eğitim dili Rusça olup harç paraları hazırlık için 2000 dolar dönemlik 2000-2500 dolar arasında değişmektedir. Avrupa’nın birçok üniversitesine göre fiyatları daha uygundur.

Ukrayna üniversiteleri makina mühendisliği bölümleri birçok şehirde bulunmakta olup başlıcaları; Kiev, Harkov,  Donetsk, Lugansk, Dnipropetrovsk, Odessa, İviv, İvanov-franvisk, Herson Teknik ve ya Teknoloji Üniversitelerinden biri seçilerek makina mühendisliği alanında eğitim almaya başlayabilirsiniz. Sınavsız girilebilen bu üniversitelere lise mezunu olmak dışında sağlamanız gereken önemli koşullar bulanmamakta olup kayıt için girmeniz gereken herhangi bir sınav bulunmamaktadır.  Donanımlı eğitim programı ve Avrupa’da alanında saygın yer edinmiş profesörlerle verilen eğitim grup dinamizmiyle ekip çalışmalarına önem veren donanımlı ve saygın makine mühendisliği eğitimi verilmektedir.

Mavi Diploma Europass diploma denkliği verildiği için Türkiye de ve Avrupa’da geçerliliği vardır. 1 yıllık Rusça hazırlık programı bulunmakta olup dil eğitiminin tamamlanmasıyla Ukrayna üniversiteleri makine mühendisliği alanına başlanabilir. Ayrıca ön lisans mezunlarının lisans tamamlama imkânı verilmekte olup ön lisans diploması ve ders muafiyetleri için onaylı transkriptlerin (apostil onaylı) belgelendirilmesiyle 2 yılda lisans tamamla imkânı da sağlanmaktadır.

Üniversite yurtlarında 30 dolar gibi cüzi bir ücrete barınma imkanları verilmekte olup talep edilmesi halinde dayalı döşeli evlere 400 dolar gibi bir ücrete kalabilmek mümkündür. Gerek lisans gerekse yüksek lisans alanlarında eğitim verilmekte olup donanımlı ekipmanlar ve teknolojiler kullanılarak Bologna eğitim anlayış ve ilkeleri esas alınarak grup iş birliğine dayalı eğitim modeliyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Mekanik sistemler üzerinde imalat ve bakım çalışmaları yapmak fiziksel olaya ve durumları modellerden faydalanarak analiz edebilme fırsatları bu ülkedeki kazanımlardandır. Makineler üzerinde yapacağınız çalışmalarda analitik çözüm üretebilme becerisi kazanmanız amacıyla uygulama ders ortamları sizlerin kendinizi geliştirmenize imkân sağlayacaktır. Eğitimde vize alma imkanları birçok Avrupa ülkesine göre daha kolaydır. Ukrayna eğitim şartları bakımından sağladığı kolaylıklar ve tarihi ve turistik mekanları, üniversite içi sosyal tesis ve aktivite alanlarıyla öğrencilere sosyal becerilerin de kazandırılması amacıyla çok yönlü olarak planlanmıştır. Ulaşım imkanları yine oldukça ucuz ve rahattır.

WhatsApp chat