Ukrayna Eğitim Vizesi

Turistik amaçlarla Ukrayna’yı ziyaret ettiğiniz zaman herhangi bir vize almanıza gerek yoktur. Hatta pasaport bile almanıza gerek kalmadan yeni çipli kimliklerle giriş yapabilirsiniz. Fakat Ukrayna’ya eğitim amacı ile gidecekseniz eğitim vizesi almanız gerekir. Ukrayna eğitim vizesi başvurularının çoğunu kabul eder. Fakat bu başvuruyu prosedüre uygun şekilde yapmanız gerekmektedir.

Ukrayna eğitim vizesi başvurusu için başvuruyu Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğuna yapmanız gerekir. Vize işlemleri genellikle 3 ile 10 gün arasında sürmektedir. Vize başvuruları genel olarak saat 9:15 ile 11:30 saatleri arasında yapılır. Hafta sonları konsoloslukta vize başvurusu yapılmadığından sadece hafta içi başvuru kabul edilir. Başvuruyu yaptıktan sonra evrakların teslimini de 16:00 ile 17:00 arasında yapmanız gerekir.

Vize başvurusu yaparken Ukrayna Eğitim Bakanlığından tarafınıza gönderilen davetiye yazısının aslı ve fotokopisi yanınızda bulunmalıdır. Ayrıca vize başvuru formu, pasaport ve 1 adet vesikalık fotoğraf da yanınızda bulunmalıdır

 

Eğer Ukrayna’da 3 aydan fazla kalacaksanız vize işlemleri sırasında sizden AIDS testi de istenecektir. Herhangi bir sağlık kurumundan alabileceğiniz bu testin sonucunun hem aslı hem de fotokopisi yanınızda bulunmalıdır. Ayrıca vize işlemlerinden sorumlu olan memur gerekli gördüğü halde sizden başka evraklar da talep edebilir.

Ukrayna’ya eğitim vizesi için başvuru yaptığınızda sizden talep edilmese bile okula başvuru için gerekli belgeleri de yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Okulların istediği belgeler genellikle aynıdır.

  • Transkript
  • Lise diploması
  • AIDS testi
  • Ülkeye girişten en fazla 2 ay öncesinde alınmış sağlık raporu
  • 60 x 40 ölçülerinde 6 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus dairesinden alınan doğum belgesi
  • Ülkeye geri döneceğinizi gösterecek en fazla 1 senelik ucu açık olarak alınmış uçak bileti

Bazı belgelerin Ukraynaca diline çevrilmesi istenebilir. Bu çeviriyi yeminli tercüme bürolarından yaptırmanız gerekir. Ukrayna yasalarına göre eğitim amacı ile vize verilen kişiler 15 Ağustos ile 15 Kasım tarihleri arasında ülkeye giriş yapmalıdır. Almış olduğunuz vize, size gönderilen davetiyede size sunulan süre ile sınırlıdır ve en fazla 1 senedir. Ukrayna’ya giriş yaptıktan sonra vize süresini uzatmak için başvuru yapabilirsiniz.

Sizden istenilen belgeleri vize alındıktan sonra da yanınızda bulundurmanız önemlidir. Yoksa Ukrayna sınır kontrol kuvvetleri tarafından ülkeye sokulmadan geri gönderilebilirsiniz.

WhatsApp chat