Odessa’da Eğitim

Son zamanlarda Ukrayna, özellikle de Odessa çok fazla öğrencinin tercih ettiği yerlerden biri oldu. Bunun tabi ki birçok nedeni var. Türkiye’ye kıyasla eğitimin ucuz olması, hem kültürel hem de turistik açıdan zengin olması, eğitimin kaliteli olması, yaşam şartlarının ucuz ve uygun olması gibi birçok neden Odessa’yı eğitimin cazibe merkezi haline gelmesine ön ayak oldu.

Ukrayna, sadece öğrencilerin değil, kültürü, tarihi, yaşam biçimi olarak turistlerin de ilgisini oldukça fazla çeken ülkelerden biri. Özellikle Doğu Avrupa kültürünün özelliklerini taşıyan bu coğrafyada vakit geçirmek hem Avrupa kültürüne bir aşinalık yaratacak, hem de Avrupa’ya daha kolay uyum sağlayabilmenizin koşullarını oluşturacaktır. Özellikle sosyal aktivitelerin çok fazla olduğu Odessa’da istediğiniz alanda kendinizi geliştirmenin yolları da açıktır.

Ukrayna, eğitimin cazibe ülkelerinden biri olunca son10 yılda eğitim ücretleri ve maliyetleri oldukça arttı. Buna rağmen eğitimin kalitesi ve ücretleri kıyaslandığında hala dünyanın en uygun ülkelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle devlet üniversitelerinin akademik başarılarına göre verilen ücreti çok fazla hak ettiğini görebiliyoruz. Seçmiş olduğunuz üniversite, bölüm, eğitim dili gibi kriterler eğitim ücretini etkileyen faktörler olsa da 1000 dolar ile 5000 dolar arasında değişiklik gösterir. Ayrıca devlet üniversitelerinde öğrenci olduğunuzda üniversitenin sağlık, spor gibi tüm imkanlarından ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.

Odessa devlet üniversitelerinin çok fazla tercih edilmesinin nedenlerinden biri de uluslararası tanınırlığı ile ilgili. Birçok uluslararası kuruluşun üyesi olan, özellikle uluslararası eğitim/bilim kuruluşlarının birçoğunda yer alır. Bu nedenle de BM üyesi olan ülkelerin tamamında tanınır ve diploma geçerliliği bulunur. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında geçerliliği vardır.

Odessa üniversitelerinin cazip kısımlarından bir diğeri de vize ve diğer prosedürlerin kolaylığı ile alakalıdır. Üniversitelerin kayıt ve kabul prosedürleri kuruma göre farklılık gösterse de istenen belgeler, şartlar ve koşullar genellikle aynıdır. Üniversiteler ilk olarak gerekli belgeleri ister, daha sonra sağlık kontrollerinin yapılmasını ve kurum ile ilgili eğitim sözleşmesinin kabul edilmesine dayanır. Daha sonra da eğitim ücretini ödedikten sonra eğitime başlayabilirsiniz. Kurumlar genellikle giriş sınavı, yabancı dil sınavı gibi sınavlar yapmaz. Fakat gerekli gördüğü takdirde mülakat yapabilir.

Odessa konaklama olarak da öğrencilere oldukça geniş imkanlar tanıyan şehirlerden biridir. Devlet yurtlarında yıllık 250 – 300 Dolar arasında konaklama imkanınız varken, daire kiralamak istediğinizde de kira ücreti aylık 150 – 300 dolar arası değişiklik gösterir. Eğer isterseniz ekonomik bir otel ya da yerel bir aileden oda kiralama gibi imkanlarınız da vardır.

WhatsApp chat