Odessa Üniversiteleri

Odessa hem turistik açıdan, hem de kültürel açıdan en fazla ziyaret edilen, ziyaret edenleri kendisini hayran bırakan şehirlerden biri. Bu nedenle Odessa’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Bunda Odessa’nın uygun yaşam koşulları, üniversitelerin kolay öğrenci kabul etmeleri de etkili oluyor tabi ki.

Odessa birçok devlet üniversitesini bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında ki en önemlilerini sıralarsak;

 • Odessa Politeknik Üniversitesi
 • Odessa Tıp Üniversitesi
 • Odessa Yapı ve Mimarlık Üniversitesi Akademisi
 • Odessa Denizcilik Üniversitesi Akademisi

Odessa Politeknik Üniversitesi

                1918 yılında kurulan üniversite Odessa Üniversiteleri arasında en köklü üniversitelerden biridir. Ülkenin ilk teknik üniversitelerinden biridir. Üniversitenin başarısını gösteren en önemli kriter mezunlarının hem Ukrayna’da hem de 91 farklı ülkede başarılı kariyerlere sahip olmasından anlaşılabilir. Üniversite İngilizce ve Rusça eğitim vermektedir. Herhangi bir dil eğitimi almanıza gerek kalmadan bu üniversitede eğitim almaya başlayabilirsiniz. Üniversitenin yıllık ücretleri 1800$ ile 2500$ arasında değişiklik gösterir. Üniversite bünyesinde ki başlıca bölümler;

 • Bilgisayar mühendisliği
 • Nükleer Santral mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • Petrol Doğalgaz Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Ekonomi

Odessa Tıp Üniversitesi

Odessa Tıp Üniversitesi 1900 yılında kurulan ve Avrupa’nın en eski Tıp Üniversitelerinden biri olma ünvanına sahip en önemli üniversitelerinden biridir. Ayrıca Ukrayna’nın ilk Tıp üniversitesidir. Öğrenci isteğine bağlı olarak İngilizce ve Rusça eğitim verip, hazırlık programları bulunur. Üniversite Tıp, Eczacılık ve diş hekimliği bölümlerine birçok yabancı öğrenci alarak kaliteli bir eğitim veriyor. Eğitim fiyatları eğitim dili ve programa göre 3000$ ile 4500$ arasında değişiklik gösteriyor.

Odessa Yapı ve Mimarlık Üniversitesi Akademisi

                Odessa Yapı ve M,marlık Üniversitesi Akademisi Odessa Üniversiteleri arasında en kaliteli eğitim veren ve köklü olan üniversitelerden biridir. Bu nedenle oldukça fazla tercih edilen üniversitelerdendir. Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği, Arazi Yönetimi ve Kadastro, Kentsel Yapı Yönetimi gibi birçok bölümü bünyesinde bulundurur.

Odessa Denizcilik Üniversitesi Akademisi

Odessa oldukça önemli ticaret yollarından biri üzerine kurulmuştur. Deniz üzerinde ki önemli konumda bu alanda gelişmesine olanak tanımıştır. Bu nedenle Odessa Denizcilik Üniversitesi Akademisi oldukça önemli üniversitelerden biridir. Gemi İnşa Mühendisliği, Seyrüsefer Gemi Kaptanlığı, Gemi Makinaları Mühendisliği, Deniz Hukuku ve Gemi Haberleşme Mühendisliği Navigasyon gibi bölümlerin eğitiminin en iyi verildiği üniversitelerdendir. Bu nedenle Denizcilik alanında ihtisasyapmak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alır.

WhatsApp chat