Odessa Uluslararası Humaniter Üniversitesi

Odessa uluslarası humaniter üniversitesi 2002 yılında kurulmuştur. Ukrayna’daki diğer üniversitelere göre yeni sayılabilecek bir üniversite olan humaniter üniversitesi kısa zamanda oldukça olumlu bir grafik çizmeyi başarmıştır. Eğitim sisteminde dünya genelinde genel olarak yaygın bir standardı ve uyumluluğu getirmeyi amaçlayan Bologna sürecine dahil olan Odessa uluslararası humaniter üniversitesi  dinamik yapısıyla bu süreci başarıyla yönetmeye devam etmektedir.

16 yıllık bir süre içerisinde gelişimine devam eden üniversitenin şuanda  4 fakültesi,2 enstitüsü ve 17 bölümü bulunmaktadır. Rusça, İngilizce ve Ukraynaca dillerinde eğitim imkanı sunan üniversite Ukrayna’daki diğer birçok üniversite gibi 1 yıl hazırlık 4 yıl lisans olacak şekilde 5 yıllık bir eğitim-öğretim programını benimsemektedir.

Üniversitenin bulunduğu odessa şehri ise gerek öğrenciler gerekse de turistler için ülkenin en ilgi çeken şehri olmayı başarmıştır. Şehrin tarihi ve sanatsal yönden oldukça zengin bir yapı sergilemesi aynı zamanda birçok  farklı dilden ve kültürden insanın bir arada yaşaması , şehre daha farklı bir hava katmış ve oluşan bu mozaik yapı birçok insan için olumlu bir anlam ifade etmiştir.

Odessa uluslararası humaniter üniversitesinde bulunan bölümlere bakacak olursak;

  • Eczacılık ,Diş hekimliği, Psikoloji
  • Hukuk, Ekonomi, İşletme
  • Matematik, Uluslararası ekonomik ilişkiler
  • Biyoloji, Mikrobiyoloji, Kimya
  • Gazetecilik , Sosyal hizmetler , Sosyal bilimler
  • Siyasi bilimler , Coğrafya , Felsefe
  • Alman filolojisi , Doğal ve beşeri bilimler

gibi çeşitli bölümleri bünyesinde barındırdığını görebiliriz.

Üniversiteye kayıt olmak ise tıpkı Ukrayna’daki diğer birçok üniversiteye kayıt olabilmek kadar kolay. Lise diploması ve transkripti , çeşitli sağlık belgeleri gibi kolayca sağlanan bir takım belgelerle beraber , 25 yaşın üstünde olmamak koşuluyla kısa sürede kaydolabilmek mümkün.

Odessa humaniter üniversitesi güçlü akademik kadrolarıyla ve  gelişmiş teknolojilerle yeterli teknik ve pratik donanıma sahip üniversite özellikle çağımızda bilgiye ulaşmanın en kolay ve hızlı yolu olan internet konusunda da çok güçlü bir bağlantıya sahip.

Üniversitede dinamik yapısı sosyal aktivitelerde de kendini belli ediyor. Bağlantı kurulan bir takım üniversitelerle beraber oluşturulan, öğrencilerinde dahil olabildiği  uluslararası  projeler , iş eğitim programları ve sanatsal aktivitelerle öğrencilerin hem mesleki kariyerine dair bir ilerleme kaydetmesi için fırsatlar yakaladığı hem de sanatsal aktivitelerle kendini ifade ettiği bir üniversite ortamıyla karşılaşmasını sağlıyor. Yurtdışında eğitim imkanına sahip olan  herkesin değerlendirmesi ve incelemesi gereken bir seçenek olan Odessa humaniter üniversitesiyle iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

WhatsApp chat