MAKEDONYA'DA YAŞAM

Eski bir Yugoslavya Cumhuriyeti olasına rağmen Makedonya’da hayat  şartları hızla iyileşmekte olup  ve AB ile  uyum çerçevesinde halkın refah düzeyi iyileşmektedirler.
 
 AB ülkelerine ve Türkiye'ye oranla, dost ve kardeş ülke  Makedonya’da yaşam  daha ucuz olmaktadır. Buna örnek verecek olursak, temel besin maddelerinden olan etin kilosu Makedonya’da  2,5 - 3 € , Makedonya para birimi  ile yaklaşık 150 Dinar, ülkemiz para birimiyle de yaklaşık 5 - 6  liradır.
 
Makedonya’da ev  kira ücretleri ; 
 
Öğrencilerimiz için uygun 2+1 veya 3 + 1 dairelerin kirası, ortalama 240 ile € 340 arası, yaklaşık 500 – 600  tldir. ki böyle bir dairede 3 öğrencimiz rahat edebilmektedir. Böyle bir dairenin kira vs giderleri (su, elektrik, doğalgaz, internet dahil) bu 3 öğrenci tarafından karşılandığında kişi başına yaklaşık  200 - 260 lira düşmektedir. Makedonya’da ev kiraları  metre karesine ve semtine göre değişmektedir. Makedonya’da yaşamda bunun gibi daha birçok örnek vermek mümkün. Ülkemizde üniversitelerin yıllık eğitim giderleri çok yüksektir. Öncesinde sınavlar, stres, dershane giderleri de hesaba katıldığında ciddi rakamlar teşkil ediyor.. Makedonya’da Üniversite ücretleri de çok uygundur.  Ayrıca AB eğitim sistemiyle uyumlu olması nedeniyle, üniversite eğitimi için sınav şartı bulunmamaktadır.
 
Makedonya’da üniversite fiyatları;
 
600 € ile 3000 € arasında değişkenlik göstermektedir. Türkiye temsilciliğini yaptığımız GOCE DELCEV Üniversitesi, TIP, ECZACILIK, DİŞ HEKİMLİĞİ Bölümleri Yıllık 1000 €,  Mühendislik ve diğer bölümlerin yıllık eğitim ücreti 600 €. Üniversitemizde yıllık eğitim ücretleri  2 eşit  taksitte üniversiteye öğrenci tarafından ödenir. Dil Hazırlık Eğitimi, Goce Delcev Üniversitemizde  Dil Fakültesinde verilmektedir. Makedonca Dil
 
Hazırlık Eğitim süresi 6 aydır ve 3 aylık olarak 2 dönemde ödenmektedir.
 
Dil Eğitim ücreti dönem başı olarak 2 taksitte üniversiteye ödenmektedir.
 
Dolayısıyla ülkemizde lise mezunu olan öğrenci kardeşlerimiz  istedikleri bölümü Makedonya üniversitelerinde, sınavsız ve çok cazip fiyatlarıyla okuyabilme fırsatına sahiptir.
 
Ülke nüfusunun yaklaşık % 25 'i Türk, yaklaşık % 45'i Müslüman olan Makedonya Cumhuriyeti, çok kültürlü olması nedeniyle de ülkemizden ve başka ülkelerden gelen öğrenciler için Üniversite eğitimi almaları bakımından ideal bir ülkedir.
 
 Ülkenin her yerinde Türk ve Müslüman lokantaları ve kafeteryaları mevcuttur.
 
Makedonya Cumhuriyeti ulaşımı kara yolu (Bulgaristan üzerinden) ve hava yolu ile mümkündür. Hava yolu ile İstanbul - Makedonya arası yaklaşık 1 saat 20 dakika uçuş mesafesindedir. Makedonya da  Üniversite eğitimi  almak için kurumumuza müracaat eden öğrencilerimize tavsiyemiz havayolunu kullanmalarıdır.
 
Tek yön ( gidiş )  bilet  ücreti  ( THY )  176  € ile  201 € arası. Karayolu ile İstanbul - Bulgaristan- Makedonya mesafesi (850 km) yaklaşık 10 - 12 saat arasında değişmektedir.