Makedonya'da Eğitimin Avantajları

Makedonya’da eğitimin avantajları

 
 Makedonya üniversitelerinin çoğu Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınır. Gerekli şartları yerine getirdiğiniz takdirde Türkiye’ye döndükten sonra YÖK’e başvurabilir ve diplomanıza denklik alabilirsiniz.
 ·       Makedonya üniversitelerinde eğitim devlet tarafında desteklenir. Bu nedenle öğrencilerin eğitim maliyetleri çok düşüktür. Üniversite haçları yıllık 600 – 3000 Euro arasında değişmektedir.

 ·       Lise diplomanıza ve aldığınız derslere uygun olarak, kontenjanlar dahilinde dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz.
 ·       Makedonya’da Üsküp, Manastır, Ohrid gibi üniversite şehirleri aynı zamanda zengin bir kültür şehirleridir. Makedonya’da eğitim öğrencilere  kişisel gelişim kazandırır.
 ·       Ülkedeki çok kültürlülüğe ilave olarak özellikle komşu ülkelerden olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin olması burada çok kültürlü uluslar arası bir öğrenci yaşamı sağlamaktadır.
 ·       Türkiye’ye olan yakınlığı nedeniyle kolaylıkla uçakla ya da otobüsle gidip gelinebilir.


 

         Turistik vize muafiyetinden dolayı, aileler diledikleri zaman zahmetsizce çocuklarını ziyaret edebilirler.
 ·       Makedonya üniversitelerin kayıt, kabul ve vize işlemleri birçok Avrupa ülkesine göre kolaydır ve kısa sürer.

·      Makedonya Üniversitelerinde eğitimi almak için Türkiye’de YKS -TYT sınavına girme ve taban puanları aşma zorunluluğu yoktur.Lise diploması ile üniversite mezunu olabilirsiniz.